ستون فقرات و اسکولیوزیس ( انحراف ستون فقرات )

ستون فقرات , ستون بدن و عامل اتصال سر به لگن بوده و علاوه بر ایجاد کانالی جهت عبور اعصاب در راستایی و تعادل تنه نقش مهمی ایفا می کند . مهره ها اغلب در یک راستا و بصورت مستقیم بر روی یکدیگر قرار دارند و اگر از پشت به افراد نگاه کنیم ستون فقرات را بصورت یک خط راست می بینیم .

 t1

در ده درصد افراد جامعه این حالت راستایی از بین رفته و ستون فقرات دچار انحنا به طرفین می باشد که به این بیماری اسکولیوزیس گفته می شود . اسکولیوزیس اغلب دارای شدت کمی بوده و نیاز به اقدام خاصی ندارد اما اگر شدت آن زیاد یا رو به افزایش باشد نیازمند درمان است .

 t2

اسکولیوزیس بسته به ماهیت ساختاری مهره به انواع مادرزادی یا تکاملی تقسیم می شود . در نوع مادرزادی ، نوزاد در زمان تولد دارای نقص درساختار مهره بوده و از بدو تولد انحنا در ستون فقرات دیده می شود . در انواع تکاملی ساختمان مهره نرمال و فاقد نقص می باشد و در بدو تولد مشکلی در ستون فقرات دیده نمی شود و در طی رشد و در حوالی سنین بلوغ بتدریج انحنا آغاز و شروع به پیشرفت می کند . نوع تکاملی در دختر ها ده برابر پسر ها شیوع داشته و احتمال بدتر شدن انحنا نیز در دختر ها بیشتر است .

 t3

اصول درمان بر اساس سن بیمار , نوع اسکولیوز و زاویه آن مشخص می شود که با اخذ رادیوگرافی ایستاده از ستون فقرات می توان این زاویه را مشخص کرد و در مراحل تشخیصی نیازی به مواردی مثل MRI یا CT Scan نیست .

 t4

 در درمان بیمار سن , نوع اسکولیوزیس و زاویه آن اهمیت دارد . در زوایای پایین و در حدود 20 تا 25 درجه درمان با ورزش درمانی جهت ممانعت از پیشرفت یا کند شدن سرعت پیشرفت انحنا صورت میگیرد . هدف از این درمان ثابت نگه داشتن انحنا ست و بدیهی است که با این روش انحنا درمان نمی شود اما حفظ انحنا در این محدوده در زندگی بیمار اختلالی ایجاد نمی کند .

در زاویه 20 تا 40 الی 45 در افراد بالغ نیز ورزش درمانی توصیه می شود اما باید به بیمار گوشزد کرد که انحنا باقی مانده و در مواردی ممکن است پیشرفت کند .

در زوایای 25 تا 40 درجه در سنین رشد می توان از کمر بند یا بریس استفاده کرد . هدف از این درمان ممانعت از پیشرفت انحنا می باشد و بدیهی است که انحنا با این روش اصلاح نشده و فقط کنترل می شود . نوع بریس بر اساس نوع انحنا متفاوت بوده و معمولا در انواع مادرزادی بی تاثیر بوده بیمار باید 23 تا22 ساعت در شبانه روز و بطور میانگین به مدت دو سال از آن استفاده کند.

 t5

در درجات بالای 40 درجه و بخصوص در موارد پیشرونده بیماری و نبز در مواردی که بیمار تمایل به اصلاح انحنا داشته باشد عمل جراحی توصیه می گردد که بسته به نوع انحنا , سن بیمار و شدت آن جراحی از پشت , پهلو یا هر دو بصورت توامان مورد استفاده قرار می گیرد . هدف از عمل جراحی در وهله اول ممانعت از پیشرفت انحنا و بروز عوارض وخیم ناشی از بیماری بوده اما در طی آن انحنا هم در حد تحمل نخاع اصلاح می شود . در طی جراحی اغلب از وسایل ارتوپدی استفاده می شود که این وسایل از جنس تیتانیوم بوده و عارضه ای برای بیمار نداشته و در طی زندگی نیازی به خروج آنها نیست .

 t6

t7

در صورت عدم جراحی و پیشرفت انحنا بیمار ممکن است دچار مشکلات قلبی , تنفسی و یا نخاعی گردد .

 t8

عوارض جراحی بسیار ناچیز بوده و پس از عمل جراحی محدودیت خاصی برای بیمار ایجاد نشده و فرد یک زندگی کاملا عادی خواهد داشت و بخصوص در بانوان ممانعتی از نظر ازدواج یا زایمان رخ نداده و حتی الزامی به زایمان سزارین نیست .
عوارض جراحی به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شود که عوارض عمومی شامل عوارض همه اعمال جراحی مثل عوارض بیهوشی و عفونت و... می باشد . مهمترین عارضه اختصاصی محدودیت حرکتی است که در طی آن مهره ها بصورت یکپارچه حرکت می کنند .

  • آدرس مطب: 
  • تهران ، قلهک – نرسیده به خیابان دولت ، جنب مسجد جامع قلهک ، ساختمان فرهنگ ، طبقه پنجم
  • 22000545 - 22000429
  • آدرس کلینیک: 
  • تهران ، خيابان شهيد مطهري ، خ فجر (جم) ، بيمارستان جم
  • 88820091-9
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
بالا